Stěhování z Brna na venkov


V dnešní době hledá mnoho lidí únik od ruchu velkoměsta a touží po klidnějším životě na venkově. Pokud mezi ně patříte i vy, a zvažujete stěhování z Brna na venkov, tento článek vám pomůže s rozhodováním a poskytne užitečné tipy na zajímavá místa, kde hledat nový domov a jak takovou změnu zvládnout.

Proč se stěhovat z Brna na venkov?

Každý má své důvody, proč touží po venkovském životě. Někteří lidé se chtějí zbavit ruchu města, jiní hledají více prostoru, čerstvý vzduch, možnost chovat zvířata nebo kontakt s přírodou. Někdo touží po vlastní zahradě, jiný zase po méně hektickém tempu a sousedském životě.

Odstěhování se z Brna a život na venkově může být také dlouhodobě finančně výhodnější. Ceny bytů jsou na venkově zpravidla nižší než ve městech. Stejně tak jsou na venkově obvykle nižší průběžné náklady. Mnoho lidí si díky tomu může dovolit koupit větší dům nebo větší pozemek.

Jak se připravit na nový život v novém místě?

Před koupí nemovitosti a stěhováním je důležité zvážit všechny aspekty a připravit se na změnu.

Jak se na změnu bydlení připravit:

Dejte si dostatek času – Spousta rozhodnutí musí v člověku uzrát. Impulzivní řešení mohou být dobrá, mohou se vyplatit, ale také občas vedou člověka do slepých uliček, ze kterých pak musí pracně couvat. Proberte tedy v klidu své vize s rodinou, přáteli, odborníky na bydlení a udělejte to nejlepší rozhodnutí!

Plánujte předem – Hledání nemovitosti i následné stěhování vyžaduje řádné plánování. Ujistěte se, že máte na vše dostatek času. Hledání, stěhování i zařizování nového domova bývá časově náročné a je třeba vše dobře zkoordinovat. Poraďte se s odborníky na bydlení i se stěhovací firmou o tom, co a jak připravit, abyste pak nebyli zaskočeni.

Vyřiďte potřebné papírování – Udělejte si seznam, na co byste neměli při hledání nemovitosti a zejména pak při stěhování a následném zabydlování zapomenout. Po pořízení nového bydlení nezapomeňte například na změny trvalého bydliště, přihlášení dětí do nové školy, přepisy energií, přesměrování pošty nebo na změny adres u veškerých účtů a služeb.

Připravte se na nový život – Změna bydlení z města na venkov může být velká, ale nemějte přehnaná očekávání a berte v úvahu, že budete muset přizpůsobit svému okolí.

Mějte dostatek financí – Nová nemovitost vždy vyžaduje investice a zcela jistě pak budete potřebovat peníze na její rekonstrukci a drobné opravy. Pokud si nejste jistí, jaká bude nákladnost vaší rekonstrukce, zkuste se předem obrátit na stavební firmy, procházejte si sortiment, který nabízejí stavebniny. Nechte si také před podepsáním rezervační smlouvy na novou nemovitost zrevidovat elektroinstalace, rozvody vody a celkový stav nemovitosti. Zkrátka a dobře se pokuste co nejlépe odhadnout případné náklady na opravy nové nemovitosti.

Vyberte si k bydlení správné místo

Přemýšlejte o tom, co je pro vás důležité a najděte si místo, které vám nabízí vše, co k pěknému životu potřebujete. Pokud máte děti, vyberte si obec s dobrou školou. Pokud chcete pěstovat zeleninu a chovat zvířata, hledejte pozemek s dostatkem prostoru. Jestliže potřebujete poradit jak koupit byt, obraťte se s důvěrou na realitní kanceláře. Realitní makléři vám rádi bezplatně poradí na co si dát pozor a případně pomohou s koupí i prodejem nemovitosti.

Jak si můžete sami najít nové bydlení:

  • Jezděte se podívat do míst, kde byste chtěli žít a dívejte se po zajímavých nemovitostech.
  • Ptejte se také svých známých a přátel.
  • Pošlete dotaz starostům obcí, kteří mají vždy dobrý přehled o tom, kdo chce prodat nemovitost.
  • Kontaktujte realitní makléře. Ti často vědí o nemovitostech k prodeji dříve, než jdou do nabídky, nebo vás mohou nasměrovat a pomoci i s financováním nemovitosti.
  • Toulejte se tam, kde se vám to líbí. Mnohdy i sami na svých cestách narazíte na zajímavou příležitost ke koupi.

Tipy na zajímavé lokality pro bydlení v okolí Brna

V okolí Brna se nachází mnoho malých měst a obcí, ve kterých lze najít příjemné bydlení za rozumnou cenu. pořizovací cena nové nemovitosti se odvíjí nejen od vzdálenosti od Brna, ale také od dalších faktorů. Při hledání vysněné nemovitosti si můžete nechat zpracovat nezávislý odhad ceny nemovitosti, nebo se můžete poradit se zkušenými realitními makléři z Brna. Namátkou jsme vybrali několik zajímavých měst s příležitostmi pro příjemné bydlení:

Modřice – bydlení v těsní blízkosti Brna

Prvním městem, které bychom mohli zmínit, jsou Modřice. Leží jen 9 kilometrů od centra Brna, což z něj dělá oblíbenou volbu pro ty, kteří si chtějí zachovat západomoravskou atmosféru, ale zároveň zůstat v blízkosti velkoměsta. Modřice nabízí mnoho sportovních a kulturních aktivit, stejně jako mnoho možností pro volný čas, včetně parků a cyklostezek.

Ivančice – malebná vinařská oblast

Město Ivančice leží asi 25 kilometrů na jih od Brna a nabízí mnoho možností pro vyžití a volný čas, jako jsou sportovní aktivity, kulturní akce a mnoho dalšího. Ivančice leží v malebné krajině na soutoku řeky Jihlava s Oslavou. Zdejší příjemná atmosféra bude vyhovovat nejen těm, kdo mají rádi klidnější atmosféru malého města, ale také milovníkům přírody a turistiky.

Ždánice – Hanácké Slovácko

Ždánice mají okolo 2500 obyvatel a nacházejí se 45 kilometrů jihovýchodně od Brna. Jsou součástí regionu Hanácké Slovácko, který je typický pěstováním vína, bohatými kulturními tradicemi a lidovými slavnostmi. Konají se zde tradiční krojované hody ale i jiné kulturní akce, jako je Ždánický histopedál.

Ždánický Histopedál

Volný čas a výlety s dětmi – Pokud se rozhodnete bydlet ve Ždánicích, budete to mít také blízko do Ždánického lesa, kterým ve středověku procházela prastará kupecká stezka Těšanka. Dnes je zde značená cyklostezka č. 473, která vede z Rajhradu, po hřebeni Ždánického lesa, přes Chřiby až do Otrokovic. Celkově měří trasa 95 kilometrů a má převážně mírný výškový profil. Je tak vhodná i pro výlety s dětmi.

Věda a historie – Ve Ždánicích najdete také překrásné Vrbasovo muzeum, přístupné ze Ždánického parku, umístěné v prostorách zámku. Unikátní je také Ždánická hvězdárna a planetárium Oldřicha Kotíka, která patří městu Ždánice, má bohatou historii a v nedávné době prošla kompletní rekonstrukcí. Konají se zde pozorování noční oblohy, ale také nejrůznější přednášky, promítání, výstavy a kulturní akce všeho druhu pro širokou veřejnost.

Lidové tradice – Působí zde aktuálně několik národopisných souborů (Ždáničan, Ždáničánek, Ženičky a mužský pěvecký sbor).

Slavkov u Brna – historické

Slavkov je město, které se nachází východně od Brna, asi 20 minut jízdy automobilem. Výhodou bydlení ve Slavkově u Brna je vynikající dopravní dostupnost jak do Brna, tak třeba také na Slovensko. Nevýhodou, plynoucí ze skvělé dopravní dostupnosti, jsou pochopitelně vyšší ceny nemovitostí. Přesto je Slavkov skvělým kompromisem pro ty, kteří nechtějí bydlet v rušném velkoměstě a dávají přednost poklidnější atmosféře historického města. Slavkov má vybudován obchvat, díky kterému je město poměrně poklidné a většina tranzitní dopravy tedy neprojíždí středem města.

Ve Slavkově u Brna najdete zámek, přilehlý park i další zajímavé památky, které často připomínají Bitvu u Slavkova, které se také říká Bitva tří císařů. V roce 1805 se zde totiž střetla francouzská vojska Napoleona I. s Ruskou a Rakouskou armádou Alexandra I. a Františka I. Francouzská armáda, ač méně početná, dosáhla slavného vítězství, které je připomínáno ve Slavkově i v mnoha okolních obcích dodnes. Slavkov i jeho okolí je proto jednou provždy spojen s touto slavnou historickou událostí.

Bitva u Slavkova

Kultura a volný čas – Odehrávají se zde nejrůznější lidové slavnosti, typické právě pro tento region, které nikde jinde nenajdete. Jsme brněnská stěhovací firma, takže pokud se rozhodnete bydlet právě ve Slavkově, rádi vám se stěhováním pomůžeme. Provedeme také případné vyklízení bytu, sklepa, domu nebo jiné nemovitosti. Podrobnosti o stěhování do Slavkova u Brna najdete v samostatném článku.

Hustopeče

Leží asi 30 minut jízdy od Brna. Je to město v blízkosti Pálavy, což z něj dělá perfektní volbu pro ty, kteří hledají přírodu a odpočinek od městského života. V blízkosti Hustopečí se nachází také mnoho vinařství a cyklostezek.

Bučovice

Bučovice se nacházejí přibližně v polovině cesty mezi Brnem a Uherským Hradištěm. Cesta z Brna do Bučovic autem trvá něco okolo 30 minut. Dalším blízkým městem, na trase do Brna, je Slavkov u Brna, do kterého dojedete cca za 10 minut. Město má přibližně 7 000 obyvatel a najdete ji severně od Ždánického lesa. Bučovice jsou, stejně jako Slavkov, městem, kde se nachází krásný renesanční zámek. Středem Bučovic je vedena poměrně rušná mezinárodní silnice E50, ale v budoucnu je plánováno vybudování obchvatu. V současnosti je zde prováděn geotechnický průzkum a termín realizace zatím není znám. Předpokládá se, že k dokončení stavby nedojde před rokem 2025. Více informací o stěhování do Bučovic najdete v samostatném článku.

Kyjov

Slovácko

Kyjov je jedenáctitisícové město ležící v okrese Hodonín, ve středu Kyjovské pahorkatiny. Je jedním z center Slovácka, které se rozkládá od Hodonína po Uherský Brod. Zdejší region je typický bohatými kulturními tradicemi, pěstováním vína, ovoce a mírným, teplým jihomoravským klimatem.

V Kyjově se konají tradiční krojované hody a spousta dalších národopisných slavností, z nichž nejznámější je tradiční Slovácký rok. Ten se koná každé 4 roky již od roku 1921 a patří mezi nejstarší folklorní festivaly v České republice.

Pokud se rozhodnete přestěhovat do Kyjova, rádi vám pomůžeme. Pokud potřebujete najít v tomto regionu nové bydlení, rád vám pomůže realitní makléř, Kamil Jelínek, který zde působí.

Lysice

Jsou dalším pěkným městem, kde můžete najít klid a pohodu. Leží asi 30 kilometrů od Brna a najdete zde krom příležitostí pro příjemné bydlení také zámek, se zahradou a kolonádou. Je to ideální místo pro ty, kteří chtějí zůstat v blízkosti Brna, ale přesto hledají menší a klidnější město.

Adamov

Jestliže chcete bydlet opravdu blízko u Brna, ale přitom mít více klidu, pak je pro vás Adamov dokonalou volbou. Byty v Adamově jsou a vždy budou cenově dostupnější než byty v Brně. Adamov má okolo 5000 obyvatel z nichž většina žije v panelových domech. Je tomu tak proto, že v sedmdesátých a osmdesátých letech probíhala v Adamově mohutná bytová výstavba podniku Adast. V současné době je v Adamově větší podíl bytů v osobním vlastnictví, ale najdou se zde i družstevní byty. Stěhování z Brna do Adamova lze díky malé vzdálenosti realizovat levně a většinou (v závislosti na složitosti zakázky) i rychle.

Když nastane den D a konečně se stěhujete

Stěhování svépomocí

Přípravy na stěhování – Náročnost příprav na stěhování se odvíjí od toho, jaký způsob stěhování si vyberete. Pokud budete stěhovat sami, budete mít vše náročnější, protože Vás čeká celá řada starostí. Bude třeba zajistit dostatek lidí, prostorné auto na přestěhování, připravit stěhovací cesty, zabalit veškeré drobné vybavení, rozmontovat nábytek, zabalit jeho části, …

Vaše akce kulový blesk začíná – Vše budete muset odnosit, naložit, odvézt, vyložit, smontovat, ustavit na svá místa, rozbalit. Také se může stát, že máte v novém bydlišti spoustu nepotřebného vybavení, které budete potřebovat někam odvézt, případně zlikvidovat.

Stěhovací firma

Pokud si najmete dobrou stěhovací firmu, jako je ta naše, nebudete se muset téměř o nic starat. Jsme profesionálové s mnohaletou praxí, jsme siláci, ale hlavně máme vybavení jak na balení, tak také na stěhování těžkých břemen nebo stěhování klavírů i jiných hudebních nástrojů. Rádi vám se vším pomůžeme. Můžete si být jistí tím, že vše proběhne rychle, včas a bez poškození stěhovaných věcí i samotné nemovitosti. Při nesprávném postupu při stěhování totiž může dojít k odření zdí, otlučení rohů nebo dokonce ke zranění. Zpravidla se to stává při stěhování svépomocí. Pokud by se to ovšem stalo i nám, dáme vše zase do pořádku. Jsme pro všechny případy také kvalitně pojištěni a nemusíte se tedy ničeho obávat.

Vyklízení – Velmi často je také potřeba vyklidit nemovitost, což se obvykle děje například při likvidaci pozůstalosti. Často vyklízíme sklepy, ale také půdy, nebo nejrůznější skladovací prostory.

Z Brna a zase zpět – co když to nevyjde

Pokud se rozhodnete žít mimo Brno, zcela jistě neuděláte chybu. I kdybyste časem zjistili, že bydlení na venkově není pro vás to pravé ořechové, budete již mít nějakou zkušenost a příště budete při výběru nového bydlení zkušenější.