Přestože astronomická zima začíná až 21. prosince, chladné počasí tu máme už od začátku listopadu. Pokud se potřebujete v následujících měsících přestěhovat, možná se vám budou hodit naše rady. Stěhování v zimě bývá obtížnější než ve zbytku roku, ale pokud se na něj dobře připravíte, není to nic, z čeho byste měli mít noční můry.
Příprava na stěhování
Sledujte předpověď počasí
V zimě dokáže být počasí poměrně proměnlivé. Proto před stěhováním sledujte dlouhodobou předpověď a v případě, že by počasí vypadalo na sněhovou vánici, raději neriskujte a stěhování přesuňte na jindy, bude-li to možné. Samozřejmě záleží na situaci – při stěhování v rámci jednoho města patrně nebude situace tak špatná, zatímco ve vyšších polohách by se mohlo lehce stát, že vaše stěhovací auto uvízne v čerstvě napadaném sněhu.
Odházejte sníh
Před stěhování důkladně odházejte sníh z chodníku a pořádně jej posypte pískem, aby měli stěhováci zajištěný bezpečný přístup z auta do domu. Chráníte nejen jejich zdraví, ale i svůj majetek. Možná bude také potřeba ručně odházet sněhovou bariéru, kterou sněžné pluhy nahrnují ze silnice na trávník.
Lopatu a pytel s pískem mějte pro jistotu nachystané, i kdyby žádný sníh nebyl. Jak už jsme si řekli, počasí by se mohlo rychle změnit.
Chraňte podlahy
Posypová sůl a drobné kamínky mohou zničit vaše koberce, parkety nebo plovoucí podlahy. Proto si předem připravte dostatek kartonů, starých koberců nebo igelitů, kterými podlahy zakryjete. Je také dobré mít připravené hadry na průběžné vytírání chodeb v domě, aby v nich nezůstávala nanošená sněhová břečka.
Nachystejte si oblečení a něco na zahřátí
Mějte připravené dobré a nepromokavé oblečení. Nemusíte se nabalit jako na severní pól – při stěhování se určitě zpotíte. Proto si ale připravte i náhradní suché oblečení.
Když si ráno uvaříte do termosky horký čaj nebo kávu, určitě vám to zpříjemní den. Naopak alkoholické nápoje „na zahřátí“ rozhodně nedoporučujeme.
Jak zabalit věci
Zpevněte stěhovací krabice
I při drobném mrholení mohou kartonové krabice navlhnout a protrhnout se. Proto je důkladně omotejte izolepou. Hrozí-li silnější sněžení, raději je ještě zabalte do igelitových pytlů.
Věci, které nesmí navlhnout, zabalte obzvlášť pečlivě do nepromokavých obalů. Týká se to zejména dokumentů, elektroniky, obrazů, ale třeba i oblečení.
Elektroniku nechte aklimatizovat
Veškerou elektroniku chraňte před sněhem. Poté, co ji donesete z minusových teplot do bytu, nechte ji aklimatizovat v chladné místnosti. Po hodině nebo dvou ji můžete přenést do tepla, ale počkejte alespoň další hodinu, než ji zapnete. Pokud byste totiž elektroniku z mrazu dali rovnou do tepla, vysrážela by se uvnitř ní vlhkost, která by po zapnutí mohla způsobit zkrat.
Chraňte květiny
Pokojovým rostlinám rozhodně nesvědčí mráz ani prudké změny teplot. Navíc mohou k aklimatizaci potřebovat mnohem delší čas. Proto je večer před stěhováním přeneste z pokojů například na chodbu. Druhý den je zabalte do novin nebo bublinkové folie, abyste je ochránili před mrazem. Po přestěhování je opět nechte nějakou dobu na chodbě nebo v chladné místnosti.
Výhody stěhování v zimě
Jak se zdá, stěhování v zimě má samé nevýhody. Pár kladů by se ale přece jen našlo:
- V zimě je jednodušší objednat si stěhovací firmu na termín, který vám vyhovuje.
- Na rozdíl od léta nehrozí, že vám bude vedro k padnutí.
- Nemusíte řešit, co s obsahem ledničky a mrazáku. Potraviny stačí nechat venku na mraze.
Využijte služeb profesionálů
Naši stěhováci mají zkušenosti se stěhováním v jakémkoliv počasí, v zimě i v létě. Kontaktujte nás a objednejte si stěhování online!