7 tipů, jak na levné stěhování


Naplánujte stěhování předem

Ať chcete stěhovat sami, nebo se stěhovací firmou, vytvořte si předem plán a časový rozvrh pro stěhování. Pečlivé plánování vám pomůže minimalizovat neočekávané náklady a organizovat přesun co nejefektivněji. Domluvte si včas dostatek lidí, které vám pomohou vše řádně připravit, nebo případně pomohou i se samotným stěhováním.

Vyhoďte nepotřebné věci

Pokud se stěhujete v krátké době opakovaně, tak jste jistě zjistili, že celou řadu věcí jste od minulého stěhování ani nestihli vybalit. Je přirozené, že má člověk osobní vztah k věcem a chce si je nechávat na památku nebo si myslí, že je bude ještě někdy potřebovat. Nic se ale nemá přehánět. Stěhování je ideální šancí na to, abyste nechali vše staré odplynout a pustili se do nového života s čistým štítem. Nevlečte si sebou do nekonečna příliš mnoho vzpomínek a oprostěte se od zbytečností.

Nevíte jak na to? Je dobré stanovit si hranici. Rozumná hranice je například 2 roky. Pokud jste na něco dva roky nesáhli, pravděpodobně to již nikdy nebudete potřebovat. Méně věcí znamená menší objem a nižší náklady na přepravu, ale také méně zabraného prostoru v novém bytě.

Pokud budete při vyhazování odvážní, nebudete toho litovat. V mnoha případech je stěhování také spojeno s potřebou vyklidit nemovitost. Pro tyto případy je dobré objednat kontejner. Do něj pak můžete vyhodit téměř cokoli a stěhovací firma se postará o jeho vyvezení a ekologickou likvidaci všech věcí.

Sežeňte si balící materiál a krabice zdarma

Pokud si chcete sami zabalit a připravit věci na stěhování, sežeňte si balící materiál od přátel, rodiny nebo z místních obchodů. Obchody často používají kartonové krabice. Převážejí v nich například banány či jiné ovoce a často pak již použité krabice nepotřebují. Zkuste se proto domluvit s majitelem či manažerem prodejny, jestli si je můžete vzít nebo alespoň půjčit. Můžete také využít staré noviny, deky nebo ručníky jako alternativu k balícímu papíru.

Zabalte věci předem

Zabalení věcí přede je dobré už proto, abyste si sami ohlídali, co si chcete nechat, co vyhodit nebo někomu darovat. Pokud nechcete spoléhat při balení a stěhovací firmu nebo chcete ušetřit peníze, zabalte si co nejvíce věcí sami. Nevýhodou je že nemáte s balením tolik zkušeností. Buďte proto vždy pečliví.

Porovnejte nabídky stěhovacích společností

Pokud se rozhodnete najmout stěhovací firmu, srovnávejte více nabídek. Stěhovací firmy mohou mít velmi odlišnou cenovou politiku i techniku a proto se mohou jejich ceny značně lišit. Nevybírejte ovšem pouze podle ceny a dobře výběr zvažte. Podstatné jsou také následující kritéria:

  • Blízkost stěhovací firmy – Pokud je stěhovací firma přímo z vašeho města, pravděpodobně ušetříte peníze i čas a budete se moci před stěhováním kdykoli s najatou firmou setkat.
  • Vozy, kterými stěhovací firma disponuje – Pokud stěhujete několik židlí, jistě nebudete chtít platit za převoz velikým nákladním vozem. Pokud budete stěhovat trezory, potřebovat transport klavíru, nebo například přestěhovat celou firmu, bude se vám veliký stěhovací vůz hodit.
  • Vybavení a stěhovací pomůcky – Zjistěte si předem, jestli má stěhovací firma dostatek balícího materiálu, krabic a jestli naslouchá vašim potřebám a přáním. Pokud totiž budete stěhovat například drahý a křehký lustr, měla by na to být firma patřičně připravena. Pokud budete stěhovat hodně těžkých skříní a jiných břemen, měli by mít stěhováci popruhy, rudly a jiné pomůcky.
  • Lidské kapacity – Rozsah stěhování může být různý. Jiné síly musíte vynaložit na stěhování 1+kk a výrobní haly plné těžkých břemen a strojů.
  • Reference – Co firma odstěhovala v minulosti a co o ní říkají klienti.
  • Časové možnosti firmy – Vyberte si firmu, která stěhuje 7 dní v týdnu. Budete mít více termínůna výběr.
  • Nabízené služby – Je důležité, jestli firma kromě stěhování provádí také vyklízení bytů, likvidaci odpadů, balení stěhovaných věcí, stěhování do zahraničí atd.
  • Ochota – Seriózní firmy se poznají i podle toho, že se chovají slušně a vstřícně. Tedy například podle toho, že jsou stěhováci ochotni před stěhováním probrat postupy i osobně.

Stěhujte se mimo sezónu, tedy nejen v létě

Pokud je to možné, zvažte stěhování mimo sezónu. Během hlavní stěhovací sezóny ceny některých stěhovacích společností a pronájmu vozů stoupají. Při stěhování mimo sezonu vám mohou firmy také nabídnout více volných termínů.

Vlastní vozidlo / stěhovací vůz

Pokud se stěhujete na menší vzdálenost a stěhujete jen několik málo věcí, pak možná vystačíte s vlastním vozem, nebo si případně můžete půjčit dodávku od kamaráda. Pokud ovšem provádíte rozsáhlejší stěhování a nebo potřebujete přestěhovat větší věci, neměli byste stěhování podcenit a raději si najmout stěhovací firmu. Stěhováci vědí, jak vozy připravit nastěhování a mají v nich také speciální vybavení, aby nedošlo k poškození přepravovaného vybavení.