Při stěhování máte nárok na pracovní volno


Nejdříve trocha teorie na úvod. Zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb.) definuje v §199 „Jiné důležité osobní překážky v práci“, při nichž je zaměstnavatel povinen vám poskytnout pracovní volno. Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. poté stanovuje rozsah těchto překážek. Ohledně pracovního volna z důvodu stěhování se v něm dočtete:

Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 2 dny při přestěhování zaměstnance, který má vlastní bytové zařízení; jde-li o přestěhování v zájmu zaměstnavatele, poskytne se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.

Stěhujete se z vlastního rozhodnutí?

Pokud se stěhujete z vlastního rozhodnutí, musí vám zaměstnavatel poskytnout neplacené pracovní volno v délce maximálně 2 dnů.

Pro mnoho lidí můžou 2 dny neplaceného volna znamenat, že přijdou o dost peněz. Proto pro ně může být výhodnější vzít si klasickou dovolenou, případně se přestěhovat o víkendu. Naše stěhovací firma vám s tím ráda pomůže – stěhujeme dokonce i během státních svátků.

Co znamená „vlastní bytové zařízení“?

Jednoduše se tím rozumí vlastní nábytek, spotřebiče a podobně. Zaměstnavatel samozřejmě nepůjde k vám domů na prohlídku a nebude zkoumat, co přesně stěhujete. Určitě vám ale neposkytne volno na to, abyste pomohli se stěhováním svým kamarádům.

Stěhujete se z rozhodnutí zaměstnavatele?

Pokud vás zaměstnavatel přeřadí na jinou pobočku nebo pracoviště a vy se z tohoto důvodu přestěhujete, náleží vám také pracovní volno v délce až 2 dnů, ale tentokrát placené.